Έναρξη εγγραφών Hydra’s Trail Event 2016
Σάββατο 23 20 Ιανουαρίου16
Show all

Hydra's Trail τρόπαια

Ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο τελείωσε στην Ύδρα. Το «2ο HYDRA’S TRAIL EVENT»  (Αγώνες ορεινού Τρεξίματος) πέρασε στην ιστορία και σύμφωνα με τα λεγόμενα των εννιακοσίων (900)  αθλητών είχε μεγάλη επιτυχία.

Στην εκκίνηση του κύριου αγώνα της διοργάνωσης, του «ErosMountainTrail 25,6km», είχαμε την τιμή να δούμε τα μεγαλύτερα ονόματα του Ελληνικού trailrunning. Ο Δ. Θεοδωρακάκος, ο Ν. Καλοφύρης, ο Αλ. Φωτιάδης, ο Γ. Διαλεκτός, ο Φ. Αρκουμάνης, ο Σ. Στεφανής, ο Δ. Γιαννόπουλος, ο Ν. Πάλλης, ο Ν. Κωστόπουλος, ο Αλ. Καμπουρόπουλος, Ν Πετρόπουλος. Ο συναγωνισμός ήταν μεγάλος και οι επιδόσεις εξαιρετικές

Μεγάλος νικητής ήταν και φέτος ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος βελτιώνοντας το ρεκόρ διαδρομής κατά 3 λεπτά (2:00:08). Ακολούθησαν ο Φωτιάδης Αλέξανδρος με 2:07:48 και ο Διαλεκτός Γιώργος με 2:11:44. Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέκτησε η Γλυκερία Τζιατζιά επίσης με νέο ρεκόρ αγώνα 2:37:15. Πίσω της βρέθηκαν η Βιτκωρία Γεωργοπούλου με 2:59:37 και η Βασιλική Τζώη με 3:13:01. Την ομαδική κατηγορία κέρδισε η Salomon. Στο Challenge (συνδυασμός Downhillκαι ErosMountainTrail) την πρώτη θέση κατέλαβε ο Νικόλαος Πάλλης ο οποίος κέρδισε το χρηματικό έπαθλο των τριακοσίων ευρώ. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Αλέξης Καμπουρόπουλος και την τρίτη ο Σπύρος Σκαφίδας.

Στον μικρό αγώνα της Κυριακής το «RockRace 10km» ο Γιώργος Καραβίδας χωρίς αντίπαλο κέρδισε άνετα με 0:50:30 ενώ ακολούθησαν ο Βαλάντης Κεφαλούρος με 1:00:53 και Παπαιωάνου με 1:01:52. Στις γυναίκες πρώτευσε η Φωτεινή Κολόκα με 1:14:31 και ακολούθησαν η Ελισάβετ Μενδρινού με 1:16:04 και η Βασιλική Τζίμα με 1:17:47.

Στον αγώνα κατάβασης Downhillνικητής ήταν ο Νικόλαος Πάλλης με νέο ρεκόρ 10:24:584. Ακολούθησαν ο Στέλιος Μπακρατσάς με 10:41:627 και ο Κώστας Γιαννόπουλος με 10:41:627. Στις γυναίκες πρώτευσε η Βασιλική Τζίμα με 14:59:673 και ακολούθησαν η Βασιλική Τζώη με 15:25:940 και η Ήρα Τσερέβκο με 15:25:330.

Στον αγώνα  «Run & Fun 5km», που έχει το χαρακτήρα ενός citytrailστα σοκάκια της Ύδρας, νικητής ήταν ο SokratMemaμε 19:12. Ακολούθησαν στην δεύτερη θέση ο ArsiVelikaμε 19:57 και στην τρίτη ο Ευγένιος Ζακυνθινός με 20:07. Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέλαβε η Μαρία Μαλάι με 20:17, την δεύτερη η Φωτεινή Κολόκα με 23:22 και την τρίτη η GabiNaegeleμε 24:43.

Φωτογραφίες των αγώνων ανεβαίνουν συνεχώς στο προφίλ μας στο facebook: https://www.facebook.com/hydrastrailevent?fref=ts. Σύντομα θα υπάρχουν και στο www.hydrastrail.gr. Περισσότερες από 3000 φωτογραφίες έχουν συγκεντρωθεί από την επίσημη ομάδα φωτογράφισης της διοργάνωσης και θα είναι διαθέσιμες για τους αθλητές.

Η οργανωτική επιτροπή θέλει να ευχαριστήσει όλους τους αθλητές για τη συμμετοχή τους. Επίσης συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους εθελοντές για τη τεράστια συνεισφορά τους στην επιτυχία της διοργάνωσης.

Για το τέλος αξίζει να κρατήσουμε την υπέροχη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι θεατές. Ένας υπέροχος τερματισμός για όλους τους αθλητές που θα μείνει σαν ανάμνηση μέχρι το «3ο HYDRA’S TRAIL EVENT»  (Αγώνες ορεινού Τρεξίματος).